10 Kwietnia w Tychach


Janusz Jabłoński |
81

10.04


Treść

Dziesiątego kwietnia dokładnie w godzinę tragedii do której doszło w Smoleńsku, delegacja klubu Gazety Polskiej w Tychach, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Smoleńsk 2010 znajdującym się przy ulicy Wyszyńskiego w Tychach. Na początku krótkiej uroczystości odśpiewano 4 zwrotki hymnu Rzeczypospolitej Polskiej . Przewodnicząca klubu Anna Syrek przypomniała fakt doświadczenia przez Plaków tej największej tragedii w powojennej historii naszego kraju i poprowadziła modlitwę różańcową w intencji ofiar poległych w Smoleńsku. W czasie rozmowy pod pomnikiem wspomniano kłamstwa, które od samego początku tuż po tragicznych wydarzeniach, sączyła rosyjska propaganda co skrzętnie było powtarzane przez wrogie Polsce, ale znajdujące się w Polsce media. Podkreślono, że praktycznie od samego początku, bez jeszcze jakiegokolwiek dochodzenia, starano się zrzucić odpowiedzialność na pilotów.

Wskazywał na to szereg kłamstw emitowanych przez media tuż po zamachu, a były nimi:

  1. godzina tragedii, najpierw podano 8:56, tymczasem faktyczna godzina to 8:41, pytanie po co komu było to 15 minut

  2. fałszywa informacja o czterokrotnym podejściu do lądowania,

  3. brak informacji o odejściu na zapasowe lotnisko w Witebsku, de facto do destrukcji samolotu doszło w momencie odchodzenia na zapasowe.

  4. fałszywa informacja na temat ilości pasażerów

i wiele innych kłamstw, które wszystkie prowadziły do natychmiastowego wniosku, który brzmiał : „za katastrofę odpowiadają piloci”. Świadczy to, że taka właśnie wersja wydarzeń została przyjęta jeszcze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek dochodzenia. Wg. Śp. Generała Petelickiego tuż po tragedii czołowi politycy PO mieli otrzymać SMS-a z instrukcją na temat tego, jak mają się wypowiadać na temat katastrofy. „Katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. Do ustalenia pozostaje kto ich do tego skłonił". Choćby tylko te fakty mówią właściwie wszystko o rzetelności późniejszego oficjalnego dochodzenia, wobec wcześniej przyjętej jedynie słusznej wersji o winie pilotów. Dzięki wieloletniemu dochodzeniu niezależnej komisji pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza, techniczne okoliczności wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku są nam znane bardzo dobrze, mówi o tym raport techniczny opublikowany przez Gazetę Polską a , który można znaleźć również w internecie. Dla środowiska klubów Gazety Polskiej pełne wyjaśnienie okoliczności, przyczyn i winnych zamachu w Smoleńsku, jest Polską racją stanu.

 

Janusz Jabłoński

10

10