42 lata temu na Wujku.


Klub Gazety Polskiej Tychy |
22

16 grudnia


Treść

                 Tragedia na Kopalni Wujek, która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku, była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski Ludowej. Wprowadzenie Stanu Wojennego 13 grudnia zaowocowało wieloma aresztowaniami. Wśród brutalnie zatrzymanych 13 grudnia był przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności Jan Ludwiczak. Między innymi to także ta sytuacja doprowadziła do wybuchu strajku w KWK Wujek.

Protestujący domagali się uwolnienia Ludwiczaka, wypuszczenia innych więźniów i zniesienia Stanu Wojennego, górnicy domagali się również poprawy warunków pracy i godziwych płac. W odpowiedzi na ich postulaty władze PRL zdecydowały się na brutalne stłumienie protestu skutkiem tego, 16 grudnia doszło do brutalnej interwencji wojska i milicji wobec strajkujących górników. Rankiem 16 grudnia oddziały ZOMO wtargnęły na teren kopalni, używając siły przeciwko górnikom i ich rodzinom zgromadzonym przed bramami kopalni. Na teren kopalni wprowadzono czołgi i wozy opancerzone. Około godz 12:30 do akcji tłumienia protestu włączył się specjalny pluton ZOMO wyposażony w broń maszynową. Padły strzały – od kul ZOMO-wców na miejscu zginęło 6 górników, trzech kolejnych zmarło od odniesionych ran w szpitalu, wielu zostało rannych. Wydarzenia te miały duży wpływ na społeczeństwo, wzmagając opór wobec komunistycznego reżimu a śmierć górników stała się symbolem walki o wolność i godność człowieka. W wyniku interwencji sił bezpieczeństwa podległych Kiszczakowi i Jaruzelskiemu, na Kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku zginęło dziewięciu górników. Oto ich nazwiska:

  1. Jerzy Albrecht

  1. Józef Czekalski

  2. Ryszard Gzik

  3. Krzysztof Giza

  4. Andrzej Janeczek

  5. Andrzej Pelka

  6. Zenon Pękala

  7. Zbigniew Wilk

  8. Bogusław Włodarczyk

42 lata po tych wydarzeniach Kluby Gazety Polskiej ze Śląska, wzięły udział w uroczystościach rocznicowych w kopalni Wujek , które rozpoczął udział w uroczystej Mszy Świętej, przejściu pod pomnik oraz w uroczystościach pod pomnikiem gdzie klubowicze w imieniu Sląskich Klubów Gazety Polskiej złożyli kwiaty.

16 grudnia

16

16

16

16

16