Dlaczego Ukraina czeka bezskutecznie na dostarczenie broni ciężkiej z Niemiec ? - Zapraszamy do artykułu p. Marii Legieć


Klub Gazety Polskiej Tychy |
24

Olaf


Treść

Dlaczego Ukraina czeka bezskutecznie na dostarczenie broni ciężkiej z Niemiec ?

Kanclerz Republiki Federalnej - „hamulec”  i jego  czerwona przeszłość.

W sprawie pomocy walczącej Ukrainie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczenie tak zwanej „broni ciężkiej! – nie ma w Berlinie jednomyślności , mimo tego, że kanclerz Olaf Scholz w dwa dni po napaści Rosji na ten kraj zapowiedział przełom czasów:  "24 lutego 2022 r. to punkt zwrotny w historii naszego kontynentu"

”Punkt zwrotny” ? „Przełom czasów"?  Uzasadnione są poważne wątpliwości, czy Scholz w ogóle zrozumiał, co te słowa oznaczają.

Do chwili obecnej nie odczuwa tego nowego kursu niemieckiej polityki ani Ukraina ani świat zachodni.

Po tamtej wypowiedzi Scholza zaskoczenie było wielkie, podobnie jak radość - na skalę międzynarodową, zwlaszcza wśród europejskich sojuszników. Dostarczanie broni na trwającą wojnę, masowe dozbrajanie Bundeswehry majątkiem o wartości 100 mld euro....  Prawie nic z tego nie zostało.  Liberalna gazeta czeska „Hospodarske noviny” tak to podsumowala: "Czas, w którym kanclerz Olaf Scholz mógł stać się prawdziwym przywódcą Europy, już dawno minął".  Miało być dużo, szybko, bez odsuwania na potem......

Jak jest – każdy widzi !

 

 Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzien rośnie lańcuch kompromitacji niemieckiego rzädu - i końca nie widać. Hans Heckel w gazecie „Preussische Allgemeine Zeitung“ wystawia gorzkie  i prawdziwe swiadectwo niemieckiemu rządowi pod egidą Scholza: "Rządzący nie mają wystarczającej pozycji intelektualnej i orientacji politycznej, by sprostać prawdziwemu wyzwaniu historycznemu”

Wsród koalicji rządzącej, określanej tutaj jako „sygnalizacja świetlna” (ze względu na trzy kolory: żółty –Wolni Demokrací (FDP), czerwony – Socjalistyczna Partia Niemiec (SPD) i zielony – Zieloni)  – trwa rozdźwięk -  i to publicznie - w sprawie dostaw broni na Ukrainę,  Kanclerz Olaf Scholz jest  krytykowany przez niektórych członków Zielonych, ale także przez FDP, za swoje niezdecydowane zachowanie. Takze dla partii, do której  od 1975 Scholz należy – jego  stanowisko w tej sprawie  jest bynajmniej niejasne. Ostatnio podnoszą sie ostre głosy krytyki, na przykład przewodniczący Komisji Spraw Europejskich, Michael Roth (SPD) opowiedział się za dostarczeniem broni Ukrainie.

Agencja informacyjna dpa podaje, że  Zieloni i FDP zdecydowanie mówią o koniecznosci  dalszej pomocy dla Kijowa, także w postaci broni ciężkiej. Anton Hofreiter, polityk Partii Zielonych, zażądał od kanclerza Scholza : „Dość stagnacji !    Problem tkwi w urzędzie kanclerza" - powiedział w programie RTL. "Musimy teraz wreszcie zacząć dostarczać Ukrainie to, czego potrzebuje, a to obejmuje broń ciężką". „Niemcy muszą przestać blokować embargo na ropę i węgiel” – dodał. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i lider Partii Zielonych Omid Nouripour opowiadają się  rownież za tym. Partyjny kolega Scholza, były lider Zielonych i polityk europejski Reinhard Bütikofer, zapowiada, że Zieloni będą "nadal wywierać presję" w sprawie dostaw broni na Ukrainę

Za udzieleniem tej formy pomocy opowiedziala sie także  przewodnicząca Komisji Obrony, posłanka FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Ostro skrytykowała lidera frakcji SPD Rolfa Mützenicha,  który o dostawach ciężkiej broni Ukrainie tak się wypowiedział : „ mogą one (dostawy przyp.moj)  mieć daleko idące konsekwencje dla bezpieczeństwa naszego kraju i NATO” . Posłanka FDP uważa: „Rolf Mützenich należy niestety do tych, którzy ani nie zrozumieli, ani nie chcą zrozumieć potrzeby zmiany czasów”

Sondaż pokazuje, że większość zwyklych Niemcow też popiera dostawy broni ciężkiej.  Według reprezentatywnego sondażu instytutu badania opinii publicznej Civey, przeprowadzonego na zlecenie t-online, ponad połowa społeczeństwa popiera dostawy ciężkiej broni, takiej jak czołgi, samoloty bojowe czy okręty wojenne. 53% respondentów odpowiedziało na to pytanie twierdząco, a 13% - "raczej tak",  34 % było przeciwnych.

Na co czeka Olaf Scholz ?

Trzeba wymienić, że  również  przed wojną był on  przeciwny dostawom broni na Ukrainę, ponieważ myśl, że niemiecka broń mogłaby być użyta do strzelania do Rosjan, wydawała mu się „nie do zniesienia   I chociaż wielu socjaldemokratów wywodzi się z  „ruchu pokojowego” i uważa dozbrojenie Ukrainy za całkowicie błędne, to w innych częściach SPD panuje konsternacja. Kilku posłów z jego partii powiedziało t-online, że zastanawia się, co się dzieje w umyśle kanclerza. Czy Scholz waha się, czy dostarczyć ciężką broń, ponieważ jego zdaniem decyzja musi jeszcze dojrzeć?-  Polityka Scholza w dużej mierze przypomina także  styl przywództwa jego poprzedniczki Angeli Merkel. Lubi czekać i obserwować rozwój sytuacji i nastrojów przed podjęciem ostatecznych zobowiązań. Ale czasy są inne. Jak długo jeszcze będą na Ukrainie gwałcone młode matki na oczach dzieci, obcinane ręce starcom przed rozstrzelaniem i zmuszanie ukraińskich zolnierzy do uklęknięcia przed rosyjskim żołdakiem ?

Zeby jednak naprawdę zrozumieć ”skąd” w niemieckim kanclerzu ta niepewność, przeczekiwanie, chwiejność.  odwlekanie decyzji – warto cofnąć się o kilkadziesiąt lat wcześniej i przeanalizować jego życiorys.

„Nowo odkryte dokumenty Stasi   (Urząd Bezpieczeństwa NRD-przyp.mój)  dowodzą, że funkcjonariusz Juso Olaf Scholz był mile widzianym gościem w NRD w latach 80” .

A więc - lata osiemdziesiąte. Niemiecka Republika Demokratyczna ma się dobrze. W Niemczech Zachodnich,  rządzonych przez  partie SPD i FDP  (kanclerz Helmut Schmidt)   pojawia się formuła  Willy'ego Brandta i Egona Bahra: "zmiana poprzez zbliżenie". Olaf Scholz, wowczas 30-letni działacz  „mlodych socjalistow”  (Juso – czytaj: „juzo” - młodzieżowa organizacja młodych socjalistów -Junge Sozialisten, „ przybudówka „  SPD.   )  – nie tylko, że wyróżnia się  jako zagorzały krytyk NATO, lecz także należy do marksistowskiego skrzydła Stamokapu w organizacji Juso.  W tym okresie, a dokładniej 23 maja 1980 r., ówczesny przewodniczący Juso Gerhard Schröder przyjął po raz pierwszy z wizytą w Republice Federalnej szefa komunistycznej federacji młodzieży w NRD Egona Krenza. Wówczas uzgodniono, że FDJ i Jusos nawiążą oficjalne stosunki.

 

Zdjecie:  Dokument współpracy Scholza ze slużbani NRD,  Wikipedia.de _ „: Dokumente aus dem Bundesarchiv. Aus dem Bestand DY24 in der Stiftung Archiv der Parteien und Massenorganisationen der DDR im Bundesarchiv (SAPMO).

 

W późniejszym okresie miedzy Jusos i FDJ  (enerdowscy komosomolcy) odbyło sie dużo  spotkań. Tylko w 1984 r. granicę wewnętrzną Niemiec przekroczyło sześć delegacji. Punktem kulminacyjnym była "wizyta powrotna" Auricha w Bonn 17 grudnia 1984 r., podczas której Jusos i FDJ wydały wspólny komunikat, w którym "stanowczo wezwały do natychmiastowego zaprzestania rozmieszczania rakiet"  i  zażądały demontażu już istniejących systemów.

W tym czasie  Juso - Młodzi Socjaliści z NRF  po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym, który FDJ organizowała co roku dla lewicowych działaczy młodzieżowych z Republiki Federalnej i Austrii. Na sześciodniową imprezę w Werderze koło Poczdamu składały się wykłady doświadczonych agitatorów SED, wieczorne występy muzyczne, projekcje filmów i wycieczki.  W spuściźnie NRD-owskiej FDJ znajduje się wiele odkrywczych dokumentów dotyczących Olafa Scholza.  Starannie w nich odnotowano, że młodzieżówka  SPD  (Juso)  przesunęła się na lewo po wyborze Olafa Scholza do władz federalnych.

W ubiegłym roku FOCUS Online poinformował o nieznanych wcześniej, nowych  dokumentach, które rzucają światło na kontakty Scholza z NRD i pochodzą ze spuścizny FDJ, tj. młodzieżówki SED.   

Historyk Hubertus Knabe w artykule pt. „ Oto, jak blisko władzy w NRD był młody socjalista Olaf Scholz” (Focus On-line z 24.09.21)  ujawnia przełomowe dokumenty, pochodzące z  zasobów  Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD. Historyk pisze: : „ Olaf Scholz był mile widzianym gościem w NRD”  i   „Juso byli uważani przez przełożonych SED,  za "niezawodnych partnerów w walce o pokój".

Na rok przed upadkiem muru delegacja Juso pod przewodnictwem Scholza zapewniała swoich partnerów z NRD-owskiej organizacji młodzieżowej FDJ, "że prawdziwych wrogów pokoju (...) należy szukać w kompleksie militarno-przemysłowym USA" oraz we "frakcji stalowych hełmów" w partiach unijnych.

Przewodniczący parasolowej organizacji ofiar NRD, Dieter Dombrowski w artykule „Kontakty Olafa Scholza z NRD:  stowarzyszenie ofiar nie widzi powodów do potępienia” (Marcus Decker ,  RND, 31.01.22)    powiedział  : "W okresie odprężenia Jusos uważali NRD za wzór; to był wówczas standard.  Olaf Scholz zrobił więc to, co wszyscy Juso. Nie sądzę, żeby to było dobre. Ale tak właśnie było".  Większość Juso była "nie tylko niebieskooka", ale i "miłośnikami NRD".

Można więc mniemać, że indoktrynacja wschodnioniemiecka = moskiewska – nie przeszła bez śladu w umyśle i przekonaniach kanclerza Reoubliki Federalnej Niemiec. To może  wyjasnić obecne zachowanie się jego rządu , o którym nie tylko Premier Morawiecki powiedział, że Niemcy są "największym hamulcowym", jeśli chodzi o bardziej zdecydowane sankcje wobec Moskwy” -. to wyrażenie: „hamulcowy”– „Bremse” – pojawia sie też bardzo często w niemieckich mediach przy nazwisku kanclerza Niemiec.

Bibliografia:

https://www.nzz.ch/international/olaf-scholz-bei-anne-will-er-will-alles-richtig-gemacht-haben-ld.1676754

Olaf Scholz (SPD) hatte DDR-Kontakte – Opferverband sieht keinen Anlass zur Verurteilung (rnd.de)

Stasi baute auf Scholz und lauschte bei DDR-Reisen - FOCUS Online

Scholz: So nahe stand der Jungsozialist den Machthabern in der DDR - FOCUS Online

Der Juso Olaf Scholz war der DDR ein Partner im „Friedenskampf“ - WELT

https://www.focus.de/politik/deutschland/viel-kritik-an-den-plaenen-des-kanzlers-aus-scholz-zeitenwende-ist-eine-verpasste-historische-chance-geworden_id_83805227.html

 https://paz.de/artikel/die-kette-von-peinlichkeiten-reiszt-einfach-nicht-ab-a6528.html

 

Waffenlieferungen | Strack-Zimmermann zu Mützenich: "Altes, starres Weltbild" (t-online.de)

Ärger in der Ampel: Scheitert Olaf Scholz mit seinem Führungsstil? (t-online.de)

 

Bundeskanzler Olaf Scholz: Gehalt, Lebenslauf und politische Karriere (handelsblatt.com)