SPRZECIW DLA FALI AGRESJI SKIEROWANEJ NA JANA PAWŁA II


Klub Gazety Polskiej Tychy |
175

Sprzeciw


Treść

W sobotę, Katowice stały się miejscem gdzie upomniano się o godność i świętość papieża Polaka Jana Pawła II. O godzinie 15-tej, pod pomnikiem Jana Pawła II znajdującym się przy Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zebrało się wielu ludzi, aby dać świadectwo sprzeciwu dla fali agresji i pomówień wymierzonych w dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Spotkanie, rozpoczęło się najpierw rykiem motocyklowych silników, przybyłych na spotkanie motocyklistów, a po chwili modlitwą, która poprowadził ksiądz. Całość poprowadził niezastąpiony Mirek Kańtor, który w swoich rozważaniach wspominał postać Jana Pawła II nawet sprzed czasów kiedy jeszcze nie był papieżem. Przypomniał spotkanie i homilię Kardynała Wojtyły z Ślązakami w Piekarach Śląskich w maju, 1974 roku. Kulminacyjnym momentem spotkania, było odśpiewanie „Barki” a następnie przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Tychach Anna Syrek odczytała manifest.

„ Zanim jednak przeczytam manifest chciałbym przeczytać słowa, które uzasadniają to, że tutaj przyszliśmy, że tutaj jesteśmy” - powiedziała Anna Syrek.

I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Fragmenty manifestu:

My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła III

To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (...) Nie wolno nam milczeć, nie wolno pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem i nie możemy patrzeć z obojętnością na szarganie jego autorytetu. Papież Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas wielkim świętym, który bez reszty oddał życie Bogu i umiłowanej ojczyźnie”

W czasie spotkania przypominano również fragmenty homilii Jana Pawła II

Ja Syn Polskiej Ziemi, a zarazem Ja, Jan Paweł II, papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam wraz z Wami wszystkimi: — Niech zstąpi Duch Twój, Niech zstąpi Duch Twój!! I odnowi oblicze Ziemi, Tej Ziemi, Amen „.

Był również fragment homilii z Westerplatte:

 

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych”.

W czasie spotkania odśpiewano również wiele pieśni między innym,i „Abba Ojcze” Organizatorem wydarzenia było środowisko Ministra Michała Wójcika, który na koniec w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że nie jest to wydarzenie polityczne i podziękował przybyłym i organizatorom za organizację i udział. W spotkaniu wzięli udział, górnicy, kombatanci Solidarności, kluby Gazety Polskiej, dziewczyny w śląskich ludowych strojach z powiatu Bieruńsko- lędzińskiego, a nawet hodowcy gołębi.

Janusz Jabłoński

Zapraszamy do fotorelacji. Na stronie klubu G
azety Polskiej w Tychach można też obejrzeć film z odspiewania ":Barki" oraz odczytanie manifestu. https://fb.watch/jmK4L46Kq9/

sprzeciw

sprzeciw

Sprzeciw

sprzeciw

sprzeciw

sprzeciw

sprzeciw

sprzeciw