"Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić."


Janusz Jabłoński |
31

1944


Treść

Dzisiaj 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku zabrzmią syreny i w godzinę „W” złożymy kwiaty pod pomnikiem dowódcy Armii Krajowej Generała Stefana Grota Roweckiego, którego Heinrich Himmler kazał niezwłocznie zgładzić na wieść o wybuchu powstania Warszawskiego. Generał Stefan Grot Rowecki została zamordowany w obozie Sachsenhausen.

Na temat powstania Warszawskiego, jego zasadności i konsekwencji kreuje się wiele opinii, w większości są to opinie głupie i w dużej części nie wynikające z wiedzy na temat powstania warszawskiego. Opinie takie powtarzane są często za celebrytami, politykami czy osobami znanymi. Jedną z najbardziej niedorzecznych, na temat powstania wygłosił kiedyś Radosław Sikorski , wystarczy jednak zadać sobie trud i wyrobić własną opinie przez poznanie prawdziwej historii Powstania Warszawskiego, aby rozpoznać manipulanta. Przytoczona w tytule sentencja   „Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”    znajduje się na głównej ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego, które każdy powinien odwiedzić. Odwiedzając muzeum dzień po dniu na kartkach z kalendarza, jeszcze przed powstaniem oraz w jego trakcie poznajemy historię powstania, która nam wszystko wyjaśnia. Dotrzemy do komunikatów z końca lipca o tym, że decyzja o powstaniu została odwołana, do niemieckich ogłoszeń o „brankach” 100 tys. mężczyzn i kobiet do budowy umocnień przeciw Rosjanom oraz do zapisów dźwiękowych rosyjskich audycji radia Moskwa w języku polskim, nawołujących ludność Warszawy do czynu zbrojnego.

Czy ponad 50 tysięcy zakonspirowanych i „pod bronią” żołnierzy podziemia niepodległościowego, mogło pozwolić sobie na represje związane z niedotrzymaniem obowiązku „branki” ?                Poznając historię powstania widzimy dwa wyjścia, bić się z Niemcami, lub wystąpić razem z nimi przeciwko nacierającym Rosjanom. Nie był to czas łatwych decyzji dla dowództwa AK.  Któż mógł przewidzieć decyzję szaleńca Hitlera o zagładzie miasta i jego ludności ?

Któż mógł przewidzieć decyzję Stalina o powstrzymaniu frontu Białoruskiego na wiele miesięcy, pod ginącą Warszawą , skoro wojnę można było skończyć wiele miesięcy wcześniej.?

Tych niełatwych pytań jest wiele i warto je zadać ferującym nonsensowne opinie na temat Powstania Warszawskiego. Muzeum postania odwiedziłem już kilkukrotnie i za każdym razem wizyta ta jest dla mnie wielkim przeżyciem. Czym jednak bardziej znam jego historię, tym bardziej trafia do mnie widniejąca na ścianie sentencja „Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”.

Zapraszam do kilku zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego, które oddadzą klimat sierpnia 1944 roku.

1944

1944

1944

1944

1944

1944

1944