31 mar 2018

Członek tyskiego Klubu Gazety Polskiej odznaczony KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Autor Janusz Jabłoński

Wśród działaczy opozycji demokratycznej, którzy odebrali Ordery Odrodzenia Polski oraz Złote Krzyże Zasługi, był członek tyskiego Klubu Gazety Polskiej, Roman Ptasiński. Odznaczenia wręczyli w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy - Sekretarz Stanu Andrzej Dera oraz Doradca Prezydenta RP, Przewodnicząca Zespołu ds. opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy Opozycji Demokratycznej Irena Zofia Romaszewska. Wręczenie odznaczeń odbyło się na uroczystościach w Pałacu Prezydenckim 23 marca.

Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej,
za upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski

Roman Ptasiński, aktywny obecnie działacz Klubu Gazety Polskiej w Tychach, to jedna z ikon, tyskiego antykomunistycznego ruchu oporu. Za swoją działalność, represjonowany i wyrzucony z pracy w KWK Lenin ( obecnie KWK Wesoła). Należał do grupy działaczy opozycyjnych w skład której wchodzili Andrzej Służalec, Wojciech Jabłoński, Tadeusz Smagacz, Jan Pluta, Józef Lisiecki, Waldemar Guzik, Bolesław Twaróg, Marian Kubic, Ignacy Stawarz, Świętej Pamięci Janusz Reidych, Dr Antonii Górka i Maria Jeziorna i inni. Wszystkie osoby z tej grupy były razem oraz z osobna rozpracowywane przez ówczesną służbę bezpieczeństwa i ponosiły konsekwencje prawne swojej działalności. Najpoważniejsze konsekwencje poniósł Andrzej Służalec skazany dwukrotnie za kolportaż,drukowanie i powielanie ulotek i innych materiałów , na kare więzienia w sumie spędził w więzieniu ponad dwa i pół roku.

Jesteśmy dumni z nich wszystkich, mamy ogromne szczęście że takie osoby jak Roman Ptasiński, Andrzej Służalec, Wojciech Jabłoński, Tadeusz Smagacz, Józef Lisiecki, Janek Pluta są członkami naszego klubu Gazety Polskiej . To właśnie dla takich Ludzi walczyliśmy w Tychach o Park Solidarności. To właśnie tacy ludzie pomagają nam odróżniać dobro od zła i prawdę od fałszu. Otrzymanie tak ważnego odznaczenia w roku stulecia Niepodległości przez członka naszego klubu, to wielka sprawa i zaszczyt. Osoby te stają się naszymi autorytetami i pomagają nam trzymać odpowiedni kurs. Kurs na Wolną i Solidarną Polskę.

Przewodniczący

Klubu Gazety polskiej w Tychach

Janusz Jabłoński