Ageizm i dyskryminacja


Klub Gazety Polskiej Tychy |
12

Ageizm i dyskryminacja


Treść

W odpowiedzi na falę hejtu i mowy nienawiści jaka wytoczyła się przeciwko klubowiczom Gazety Polskiej z Tychów i redakcji Nowe Info, która opublikowała krótką notkę na temat poparcia udzielonego Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu przez środowisko tyskiej prawicy.

Tak, jak trzeba być półgłówkiem, żeby twierdzić, że ktoś chodzący do kościoła wspiera pedofilię, tak trzeba być pełnym nienawiści nietolerancyjnym świrem, żeby odbierać prawo do samostanowienia, decydowania o własnym postępowaniu oraz prawo do własnych poglądów osobom starszym. Przejawem kretynizmu jest też kwestionowanie czyjejś inteligencji na podstawie wizerunku ze zdjęcia, zrobionego pod Wawelem w gronie przyjaciół.

Komentujący zdjęcie klubowe członków Klubu Gazety Polskiej z Krakowa 10 sierpnia 2019 roku wystawili już sobie świadectwo. Swoją drogą poziom dyskusji, stop, wróć, nie dyskusji, ale właściwie hejtu, jest bardzo niski. I niestety, jest typowy dla części polskiego społeczeństwa. Szczególnie jest charakterystyczny dla osób podpisujących się pod hasłami demokracji, tolerancji i miłości – niestety, w realnym życiu to tylko fasada, wizerunek, nie mający nic wspólnego z wartościami wyżej opisanymi. Nasi klubowicze stanowią grupę ludzi w rożnym wieku, których łączy światopogląd i w pewnej części poglądy polityczne. Każdy z tych ludzi, zobaczył wiele na własne oczy, sporo przeżył, czy wręcz osobiście doświadczył. Każdy z tych ludzi posiada dobry zawód i rzetelne wykształcenie, oparte na wysokim poziomie nauczania. Są wśród nas nauczyciele, bibliotekarka, ekonomiści, socjologowie, germanista, inżynierowie, specjaliści od zarządzania, górnicy, kolejarze, kombatanci Solidarności, osoby posiadające tytuły naukowe i zawodowe. Spora część jest jeszcze w wieku aktywności zawodowej.

Biskup Jędraszewski w swojej homilii nie zrobił nic nadzwyczajnego, po prostu nazwał zło po imieniu, nadał mu barwy i mówiąc o neomarksizmie wskazał jego antychrześcijańskie pochodzenie. Odniósł się do ideologii, a nie do człowieka, czy niespersonalizowanej grupy ludzi. Po tym, jaką spowodowało to reakcję, można sądzić, że trafił w samo sedno. Jak wygląda demokracja, tolerancja i miłość wśród aktywistów organizujących marsze równości, każdy może zobaczyć i osądzić – zachęcam. Pozwoli to Państwu w swoim rozumowaniu nie kierować się doniesieniami takich czy innych mediów i pozwoli wyrobić WŁASNE poglądy. Z przyczyn takich napisałem wcześniej słowa „wystawili już sobie świadectwo”. Punktem wspólnym wielu Polaków jest światopogląd, chrześcijaństwo, to ono determinuje postawy, chrześcijanin nie może przejść obojętnie wobec podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia, chrześcijanin nie może popierać też sodomii, chociaż nie będzie rzucał w innych ludzi kamieniami. Chrześcijanin będzie tolerował inne religie. Chrześcijanin jednak nigdy nie powinien pozwolić narzucić sobie innej ideologii, religii, ma prawo chronić swoje wartości, dobra, życie swoje i swojej rodziny, może nadstawić drugi policzek, ale nie musi pozwolić uciąć sobie głowy. Ma prawo wychować swoje dzieci w swojej religii, tradycji i wartościach. Więc jako klubowicze tacy jesteśmy i takie mamy niezależnie od wieku, płci, zawodu i pochodzenia, prawa.

W tytule tego tekstu jest ageizm, to właśnie jeden z przejawów dyskryminacji ludzi, dyskryminacji ze względu na wiek. Ageizm, obok rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, chrystianofobii, islamofobii, homofobii, transfobii i szowinizmu, należy do uprzedzeń i bywa też elementem mowy nienawiści. Pamiętacie Państwo wyborczą akcję młodych, wykształconych z wielkich miast: „ na wybory, schowajcie babci dowód”. To właśnie przykład ageizmu, pomijam już to, że było to nawoływanie do łamania prawa. Jestem raczej w średnim wieku, jednak bardzo cenię i szanuję osoby starsze, właśnie za inteligencję, życiową mądrość, doświadczenie i naprawdę rzetelne wykształcenie. Oni nie dają się nabierać na fałszywy uśmiech, dobry garnitur i krawat, jednym słowem są po prostu o to od nas bogatsi.

 

Janusz Jabłoński 51 lat (w Tyskim Klubie Gazety Polskiej od 9 lat)