Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Klub Gazety Polskiej Tychy |
40

1 marca


Treść

Dzisiaj przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” , to dzisiaj wspominamy naszych narodowych bohaterów, żołnierzy niezłomnych. Żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli po 1944 roku, nie mogąc pogodzić się z kolejną okupacją Polski tym razem Sowiecką. Prezydent Lech Kaczyński w sowim uzasadnieniu do inicjatywy o uchwaleniu tego święta napisał: „ jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata"

Święto to obchodzimy od kilku lat, przez ten czas wiele lepiej poznaliśmy historię żołnierzy niezłomnych. Niezłomni tak ich nazywamy ponieważ tacy byli. Walczyli z bronią w ręku o prawo narodowego samostanowienia i niepodległość Polski pomimo narzucenia siłą ustroju komunistycznego.

Delegacja klubu Gazety Polskiej w Tychach, jak co roku, w czasie krótkiej uroczystości złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych” znajdującą się na Placu Baczyńskiego . Kwiaty złożyli również współpracownicy Senatora Czesława Ryszki w jego imieniu, przedstawiciele środowiska tyskich kibiców, radni Prawa I Sprawiedliwości, przedstawiciel tyskiego WKU oraz przybyłe na uroczystość dzieci. Przewodniczący klubu GP wspomniał postacie kilku żołnierzy niezłomnych i podkreślił, jak dopiero niedawno Polacy mogli poznać prawdziwe historie bohaterów takich jak Inka, Ogień, Rotmistrz Pilecki i wielu innych. Podkreślił jak często ciągle prawda i pamięć o tych ludziach jest ciągle zakłamywana. W czasie uroczystości odśpiewano Hymn Polski.

Janusz Jabłoński

Foto: Krzysztof Dąbek 

1 marca

1marca

1 marca

1 marca

1 marca

1 Marca