Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom już działa w Tychach!


Klub Gazety Polskiej Tychy |
78

POMOC


Treść

 Prawo silne wobec słabych i słabe wobec silnych. To na szczęście się zmienia, niestety bardzo powoli. Szanse przeciętnie sytuowanego człowieka w sądach są ciągle niewielkie. Nieludzki i niepraworządny, funkcjonujący od PRL, system prawny, na straży którego stoi kasta nietykalnych, trzyma się mocno. Zmiany, które następują, mają charakter bardziej ewolucyjny, , pocieszające jest to, że takie zmiany, są na ogól bardziej trwałe.

                  Ministerstwo Sprawiedliwości ze środków„Fundusz Sprawiedliwości” może pomóc tym „prawnie” najsłabszym. Fundusz koncentruje się na darmowej pomocy prawnej dla ofiar różnych rodzajów przestępstw, ale także pomocy psychologicznej, terapeutycznej dla ludzi w traumie. Ponadto oferowana jest także bezpłatna pomoc przy wychodzeniu z traumatycznych przeżyć poprzez inne działania skonsultowane przez specjalistów.

                   W Tychach już w lutym powstał Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom oraz cztery Lokalne Punkty w Mysłowicach, Bieruniu, Pszczynie i Mikołowie. Do tej pory z bezpłatnej pomocy prawnika mogły korzystać osoby za pośrednictwem biura Pana Senatora Czesława Ryszki, znajdującego się na ulicy Grota Roweckiego, jednak tych spraw było bardzo dużo. Teraz dostęp do usługi prawnej i nie tylko się zwiększa. Na dodatek jest to usługa bezpłatna. Elementem działania Funduszu Sprawiedliwości jest również tzw. telefon zaufania, pozwalający szybko reagować na zagrożenie lub przemoc. Nowo powstały Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Świadkom znajduje się w Tychach przy ulicy Barona 30 pokój 307, telefon 574 091 361. Do dyspozycji osób potrzebujących pomocy i ofiar przestępstw funkcjonuje już telefon dyżurny - 574 062 401.

                   Ta nowa inicjatywa w Tychach powstała dzięki zabiegającej o ten projekt radnej ubiegłej kadencji Pani Ewie Węglarz, która w swojej działalności była zawsze orędowniczką rodzin i zawsze je wspierała. Pani Ewa będzie koordynowała pracę wszystkich punktów pomocy w naszym regionie. Ze swojej strony (Klubu Gazety Polskiej w Tychach) zapewniamy o naszym wsparciu dla projektu i gotowości do współpracy w ramach jego realizacji.

Klub Gazety Polskiej w Tychach

Pomoc