Rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Tychach


Klub Gazety Polskiej Tychy |
15

40 lecie


Treść

W 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, Klub Gazety Polskiej w Tychach, zorganizował krótką uroczystość pod Skrzydłami Niepodległości, które znajdują bezpośrednio przy wejściu do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Uroczystość, którą poprowadziła Anna Syrek rozpoczęto od odśpiewania Hymnu. Następnie delegacja Klubu Gazety Polskiej złożyła kwiaty pod Skrzydłami Niepodległości. Klub Gazety Polskiej w Tychach w swoich szeregach zrzesza wielu uczestników wydarzeń sprzed 40 lat. Kombatanci Solidarności są w naszym środowisku aktywną grupą, na którą zawsze możemy liczyć przy ważnych dla Polski wydarzeniach. To również kombatanci zabrali głos wspominając czasy sprzed 40 lat, jak tworzono Solidarność w zakładach pracy w Tychach i na Śląsku, a rozmowy i wspominki trwały jeszcze długo po zakończeniu uroczystości. Pomimo, że nie wszyscy mogli wziąć udział w zorganizowanej przez klub uroczystości, to należy o nich wspomnieć.

Działaczami, z naszego grona, którzy tworzyli na terenie Tychów i na Śląsku Solidarność, a w późniejszym okresie przeszli do podziemia i prowadzili antykomunistyczną działalność w stanie wojennym są:

Andrzej Służalec, Wojciech Jabłoński, Kazimierz Biskupek, Roman Ptasiński, Tadeusz Smagacz, Franek Noras, Mirek Kańtor, Józef Lisiecki, Ignacy Stawarz, Śp. Władysław Szopa.

Trzeba tutaj wspomnieć również o Tyszanach tworzących Solidarność, którzy odeszli do domu Ojca już dawno, Śp. Janusz Reidych, Śp. Jerzy Tacik, Śp. Dr Antonii Górka, Śp. Maria Jeziorna – Cześć pamięci Tym, którzy odeszli.

Tychy, podobnie jak Nowa Huta miały być w PRL miastem socjalizmu, a ich rola miała ograniczać się do tzw. „sypialni Katowic” . Miasto to było zatem bardzo trudnym obszarem do działalności anty-komunistycznej. Pomimo tego, znalazło się wielu, którzy podejmowali walkę z systemem komunistycznym. Mieszkało w Tychach również wielu Tyszan i katolików z „dziada pradziada” . Jeszcze przed powstaniem Solidarności i wizytą Jana Pawła II, w kwietniu 1979 roku w Tychach doszło do spontanicznej obrony kamiennego Krzyża , który komuniści chcieli obalić, przed pierwszomajowymi uroczystościami. Reakcja Tyszan przeszła wtedy najśmielsze oczekiwania. Setki ludzi zebrało się aby bronić Krzyża, ludzie kładli się pod kołami ciężkiego sprzętu. Komuniści zdążyli Krzyż poważnie uszkodzić, jednak wobec tak gwałtownego protestu nie mogli go wywieźć i w końcu musieli go naprędce naprawić. Tyszanie przez kilka dni i nocy pilnowali Kamiennego Krzyża.

W późniejszym okresie nie dało się również złamać ludzi Solidarności, pomimo represji i poważnych wyroków więzienia działała w Tychach podziemna Solidarność. Przeciwko jej ludziom zintensyfikowane działania prowadziła SB. W wielu przypadkach działacze Ci zostali zmuszeni do emigracji otrzymując paszport w jedną stronę w innych zastosowano karę wieloletniego więzienia. Po latach część z tych ludzi trafiła do naszego klubowego grona, jesteśmy z tego dumni i wdzięczni im za okazaną w czasach reżimu odwagę.

Klub Gazety Polskiej w Tychach

40 lecie

40 lecie

40 lecie

40 lecie