VII Wielki Wyjazd Na Węgry


Klub Gazety Polskiej Tychy |
22

15 marca


Treść

Z przyczyn niezależnych od nas, z lekkim opóźnieniem przedstawiamy Państwu fotorelację z VII Wielkiego Wyjazdu Na Węgry. Wydarzenia kontynuowanego przez Kluby Gazety Polskiej od 7 lat.

                  Do Budapesztu przybyliśmy w piątek 15 marca w święto Narodowe Węgier, rocznicę wybuchu wielkiej rewolucji węgierskiej w 1848r. Centralnym punktem obchodów był Plac przed Muzeum Narodowym, gdzie odbył się specjalny spektakl, tłumaczony na język polski, w miejscu tym odbyły się również najważniejsze w tym dniu przemówienia. Głos zabrali Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban. To właśnie przemówienie Viktora Orbana było później szeroko komentowane w całej Europie. Viktor Orban mówił o Polsce bardzo dużo i bardzo dobrze, jednak kiedy w swojej retoryce zszedł na sprawy Europy, zbędne konwenanse się skończyły. Na tym polu był bardzo dobitny i precyzyjny. W sposób bezwzględny wskazał, na szkodliwe dla wszystkich działania KE i wielokrotnie podkreślił, że nie ma najmniejszej opcji aby Węgry zrezygnowały choćby z odrobiny tak trudno wywalczonej wolności i podporządkowały się dyktatowi KE. Polecamy Państwu, aby to przemówienie odszukać i odsłuchać.

                   Świąteczny dzień w Budapeszcie upłynął wspaniale choć męcząco. Obchody przeniosły się pod pomnik Józefa Bema a na koniec dnia pod pomnik Katyński gdzie złożono kwiaty pod tablicą Katyńską i Smoleńską. Nastrój w stolicy Węgier był wspaniały a życzliwość okazywana nam Polakom bardzo duża. W sobotę byliśmy również świadkami a nawet wzięliśmy udział w ciekawym wydarzeniu. Na jednej z ulic Budapesztu Węgrzy rozwinęli 1848 metrową flagę, aby uczcić rok wybuchu wielkiej rewolucji Węgierskiej. Sobota była też dniem zwiedzania pięknej Węgierskiej stolicy. A później nadszedł czas rozstania gdzie na dworcu KELETI pociąg do Polski został pożegnany śpiewem, winem i palinką.