Zachowajmy zdrowy rozsądek


Klub Gazety Polskiej Tychy |
23

covid 18


Treść

W związku z panującą pandemią jesteśmy zamknięci w domach.
Zaniepokojeni sytuacją oglądamy telewizję, przerzucamy kanały, zaglądamy do Internetu, czytamy newsy, porównujemy dane liczbowe dotyczące zarażonych a także (niestety) ofiar śmiertelnych. Jesteśmy w szoku, że tak łatwo świat cały stanął w miejscu. Jesteśmy w szoku, że człowiek, który jeszcze kilka miesięcy temu był przekonany, że jest wszechwładny - teraz jest zupełnie bezsilny wobec wirusa.
Najpierw było niedowierzanie, potem był strach a teraz w wielu krajach jest przerażenie liczbą ofiar i bezradnością służb medycznych.
Co więc robić? Jak się zachować?
Na pewno warto słuchać i czytać sprawdzone informacje.
Jak uczy nas (oby nas wszystkich uczyło) doświadczenie innych krajów, jedynym znanym na razie sposobem na Covid 19 jest izolacja. Warto więc bezwzględnie dostosować się do wymogów wprowadzanych przez nasze władze. Nie tylko dlatego, że niedostosowanie mogłoby nas drogo kosztować, ale też z szacunku do drugiego człowieka, który mógłby ucierpieć z powodu naszego nieodpowiedzialnego zachowania.
Okażmy też wsparcie dla naszego rządu, który w sposób tak nieoczekiwany znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Stara się przy tym zachować spokój. Stara się podejmować najlepsze decyzje w czasie, w którym NIKT nie wie, jaka decyzja jest najlepsza. Z podziwem obserwuję tytaniczną pracę ludzi starających się zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie całego społeczeństwa. Z nieukrywaną satysfakcją i dumą słucham i czytam, że Polska jest stawiana za wzór. Byliśmy w czołówce, jeśli chodzi o zamknięcie szkół. Byliśmy w czołówce, jeśli chodzi o zamknięcie granic. A chociaż mamy wciąż tendencję wzrostową przypadków zachorowań, to jednak liczby dają nadzieję...
Nie mam wątpliwości, że nie wszystko jest idealnie i nie wszystko jest takie, jak byśmy sobie tego życzyli. Pamiętajmy jednak, że jest to sytuacja, z jaką świat cały nie miał jeszcze do czynienia (pomimo wielu plag w przeszłości) i nawet kraje większe i bogatsze niż Polska mają sytuację tragiczną.
Przetrwamy to. Nasz naród jest niezwykły i solidarny. Zwykli ludzie podejmują niezwykłe inicjatywy wspierające tych bardziej potrzebujących.
Jesteśmy wspaniałym narodem. Nie dajmy się manipulować. Nie czytajmy fake newsów, których celem jest tylko i wyłącznie wprowadzenie między nas niepokoju
i zamieszania. Po prostu ich nie czytajmy i nie słuchajmy.
Zachowajmy spokój i wspierajmy siebie nawzajem. Poprzez odpowiedzialne zachowanie wspierajmy służby medyczne oraz pozostałe służby, które biorą udział w tej walce z chorobą. Wspierajmy też nasz polski rząd.

EM